Увага! Загроза пташиного грипу!
Пташиний грип — масове захворювання диких птахів та домашньої птиці, спричинене вірусом, який може передаватися від хворої птиці людині. Хвороба має серйозні наслідки для суспільства в усьому світі та є частиною програм моніторингу ВООЗ. Вірус пташиного грипу належить до великої групи різноманітних вірусів грипу типу А, які можуть інфікувати людей, птахів (індиків, курей, качок) і тварин (свиней, коней).
Якщо пташиний вірус та вірус звичайного людського грипу одночасно попадає в організм людини, то з’являється новий штам, який набуває властивостей викликати важкий перебіг захворювання та легко передаватися від людини до людини, що може викликати пандемію грипу.
Разом з тим, 12 січня 2024 року спалах грипу птиці зареєстровано в с. Новий Стародуб Петрівської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області. Зазначений населений пункт оголошено інфікованою зоною неблагополучного пункту по грипу птиці та встановлено карантин з 15 січня поточного року.
У період дії карантину необхідно дотримуватися таких правил:
- Усе поголів’я домашньої птиці приватного сектору перевести на безвигульне утримання (утримувати птицю під замком під наглядом, в умовах, що виключають контакт домашньої птиці з іншою птицею).
- Не допускати сторонніх людей у місця утримання птиці.
- Забороняється транспортування й переміщення птиці в період дії карантину.
- На період дії карантину слід утриматися від придбання нової птиці.
- Для здійснення догляду за домашньою птицею необхідно мати спеціально відведені для цього одяг і взуття, водночас категорично забороняється залишати межі домашнього господарства в цьому одязі і взутті.
- Проводити систематичну чистку, а в подальшому дезінфекцію приміщень, де утримується свійська птиця.
- Використовувати для годування птиці виключно безпечні корми, не закуповувати корми без гарантії їхньої безпеки.
- Корми для птахів зберігати в місцях, недоступних для синантропної й перелітної птиці (горобців, галок, голубів та ін.).
- Перед згодовуванням корми слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати).
- Про всі факти захворювання або загибелі птиці слід негайно повідомляти у ветеринарну службу та в адміністрацію населеного пункту.
- На вимогу представників ветеринарної служби надавати домашню птицю для огляду і вакцинації.
- Дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:
- не контактувати з птицею без особливої необхідності;
- після контакту з птицею слід вимити руки з милом і прийняти душ;
- утриматися від прийняття в їжу м’яса птиці і яєць;
- у разі виявлення мертвої птиці категорично забороняється наближатися до неї, самостійно захоронювати й переміщати трупи;
- після перебування на території, яка може бути зараженою (ферми, ринки, задні двори, на яких утримується птиця), необхідно ретельно вимити одяг та взуття із застосуванням дезінфектанту, вимити з милом руки, прийняти душ. Систематично вимірювати температуру тіла. У разі погіршення самопочуття негайно звертатися до лікаря.