A A A K K K
для людей із порушенням зору
Пантаївська громада
Кіровоградська область, Олександрійський район

Сімейні форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Дата: 27.09.2023 14:34
Кількість переглядів: 16

 

       Все найкраще, що є на Землі, починається з сім’ї. Без неї, як без природи, людство обійтися не може. З сім’ї починається життя кожного з нас, саме сім’я є першою сходинкою соціалізації людини, джерелом любові, поваги, солідарності та прихильності, найважливішим середовищем зберігання та передачі з покоління до покоління культурних цінностей, національних традицій. Для дитини сім’я є основною моральною і матеріальною підтримкою, вона не тільки перше гніздо, а й школа життя, звідси дитина виходить у широкий світ.

На жаль, не всі діти виховуються в сім’ях, не всі знають що таке затишок рідної домівки, тепло маминих рук, надійне татове плече - це є життя дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Ці діти живуть в закладах інституційного догляду (інтернатах). Це негативно впливає на їхній розвиток і соціалізацію.

Питання захисту прав дітей на сьогодні є одним із пріоритетних напрямків реалізації державної політики. Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові, добра та розуміння. Але, коли дитині неможливо зростати в сім’ях рідних батьків,  альтернативою біологічній родині може слугувати інша сім’я. Саме тому, наша держава підтримує сімейні форми виховання дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, це – усиновлення, опіка/піклування, прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу.

 

                                                       УСИНОВЛЕННЯ

         Усиновлення – є найкращою із усіх можливих на сьогодні форм сімейного влаштування дитини, тобто прийняття її у сім’ю на правах рідної дочки чи рідного сина. Дитина може бути усиновлена з будь-якої форми влаштування: опіки, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, інтернатного закладу, якщо вона перебуває на обліку як дитина, котра підлягає усиновленню.

 Особа, яка усиновила дитину має право: на грошову допомогу при усиновленні, у розмірі, як при народженні першої дитини; на отримання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; на отримання одноразової відпустки тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів; на отримання щорічної оплачуваної відпустки тривалістю 10 календарних днів.

 

ОПІКА/ПІКЛУВАННЯ

Опіка/піклування встановлюються для виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав, при прийнятті рішення про відібрання в них дитини і передачу її під опіку, хвороби батьків чи інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів таких дітей.

Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли 14-ти років і залишилися без батьківського піклування. Піклування – над неповнолітніми з 14 до 18 років.

Опікуном/піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. У разі призначення опікуна/піклувальника, враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Опікун/піклувальник стає законним представником дитини тільки до її повноліття.

Особи, в сім’ї яких влаштовуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, проходять за направленням служби у справах дітей курс навчання з проблем виховання таких дітей в обласному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Родичі дитини, які мають намір взяти її під опіку/піклування, курс навчання не проходять.

         На утримання дітей, які перебувають під опікою/піклуванням виплачується державна соціальна допомога у розмірі двох встановлених прожиткових мінімумів на місяць відповідно до вікової категорії.  

 

ПРИЙОМНА СІМ’Я

Прийомна сім’я (далі ПС) – це сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Прийомні діти виховуються у ПС до досягнення 18-річного віку, а вразі продовження навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівня акредитації - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. За прийомними дітьми зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Влаштування дітей у ПС проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з ПС. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків. В окремих випадках за згодою сторін ПС може функціонувати і після досягнення прийомними батьками пенсійного віку, але не більше ніж протягом п’яти років.

Держава щомісячно виплачує 2,5 прожиткових мінімумів на кожну дитину, а на дитину з інвалідністю-3,5 прожиткових мінімумів.

 

 

ДИТЯЧИЙ БУДИНОК СІМЕЙНОГО ТИПУ

         Дитячий будинок сімейного типу (далі ДБСТ) – це сім’я, що створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у ДБСТ не може перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних.

         Вихованці перебувають у ДБСТ до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі І-ІV рівня акредитації – до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних. За дітьми-вихованцями зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

На теперішній час, популяризація сімейних форм виховання дає можливість не тільки надавати сімейне тепло дітям, які опинились в складних життєвих обставинах, а й за відсутності підходящої роботи, забезпечує роботою самих батьків.

         Тепер, коли Ви маєте уяву про форми влаштування дітей, які залишились без батьківського піклування, будь ласка, розкажіть про ці форми виховання дітей вашим друзям і знайомим. Якщо маєте бажання створити прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу чи усиновити дитину звертайтесь до служби у справах дітей Пантаївської селищної ради. Не будьмо байдужими! Дітям необхідно дати шанс жити повноцінним життям!!!

                                                                                                

 

  


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь