Пантаївська громада
Кіровоградська область, Олександрійський район

Легіонельоз: що варто знати про хворобу

Дата: 30.08.2023 09:35
Кількість переглядів: 97

 

Легіонельоз (хвороба легіонерів) - особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке має клініку атипічної пневмонії, супроводжується інтоксикацією та порушеннями в роботі центральної нервової системи і нирок, має високу летальність (5-10%). Менш тяжкі форми враження мають клініку типу гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) і носять назву лихоманка Понтіак, що проявляється короткочасною гарячкою (до 2-5 діб), кашлем, сухістю та болем у горлі. Такі симптоми зазвичай зникають протягом двох-п’яти днів.

Оскільки хвороба інфекційна, вона може передаватися і має свій інкубаційний період, який триває від 2 до 10 днів. Випадки епідемічних спалахів легіонельозу щорічно виявляються в різних країнах.

Так, нещодавно спалах епідемії легіонельозу стався в Польщі, де станом на 27 серпня на смертельну хворобу захворіло 143 людини, з них вісім осіб старшого віку, що мали супутні захворювання та внаслідок легіонельозу померли.

Легіонели перебувають у воді та ґрунті, проте нерідкі випадки життєдіяльності цих бактерій і в домашніх умовах.

Легіонельоз відноситься до так званих «техногенних» інфекцій, які отримали поширення через збільшення використання водяних систем охолодження і технологічних циклів, при функціонуванні яких утворюється дрібнодисперсний аерозоль, що містить легіонели. Найбільше легіонели розмножуються в кондиціонерах, охолоджувачах, системах водопровідної води, душових установках, плавальних басейнах, джакузі. В системах водопостачання, кондиціонування та зволоження повітря, а також інших, пов’язаних з циркуляцією теплої води з температурою +20-50оС. Концентрація збудника легіонельозу значно зростає за рахунок біологічно-активних плівок поверхні обладнання, що є ключовим фактором накопичення потенційно небезпечних концентрацій легіонел. Шлях передачі повітряно-крапельний, що реалізується за рахунок аерозольного механізму.

Єдиний дієвий спосіб захистити людей від небезпеки – це профілактика, яка в основному зводиться до контролю за станом потенційно небезпечних водних об’єктів і систем водопостачання.

Так, наказом МОЗ України від 08 серпня 2007 року № 463 «Епідеміологія, лабораторна діагностика та профілактика легіонельозу» затверджені рекомендації, відповідно до яких зазначена рекомендована кратність мікробіологічного моніторингу водних систем:

  • системи гарячого й холодного водопостачання - не рідше 2 разів на рік;
  • басейни, аквапарки, джакузі громадського користування (в тому числі у лікувально-профілактичних закладах, саунах, тощо) – щоквартально;
  • централізовані системи кондиціонування та зволоження повітря, що використовуються для створення оптимального мікроклімату в громадських будівлях, торгових центрах, ресторанах, клубах, готелях, на пасажирських судах, поїздах тощо – не рідше 2 разів на рік;
  • системи охолодження води промислових підприємств (градирні та випарні конденсатори) – щоквартально.

Щоб не допустити проникнення інфекції в організм, потрібно суворо дотримуватися всіх санітарно-гігієнічних норм і правил, періодично проводити дезінфекцію приміщень та установок, що працюють з водою, а також відмовитися від шкідливих звичок, що послаблюють організм та його здатність протистояти вірусам.

Фото без опису

 

 

Олександрійське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь