29 січня – День пам'яті Героїв Крут
105 років тому, у 1918 року кілька сотень молодих студентів, гімназистів, дітей селян, робітників та священиків у нерівному бої протистояли ворогу. Хтось з них мав бойові вміння, а хтось уперше взяв до рук зброю. Але всі вони розуміли головне – Україна потребує їхнього захисту.
Бій під Крутами відбувся між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької росії під проводом полковника Михайла Муравйова. Українське військо налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків.
Бій тривав до вечора. Завдяки вигідній позиції і героїзму бійців, українцям вдалося завдати росіянам значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском ворога більшість підрозділів організовано відступили до ешелонів на станції неподалік і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 юнаків, заблукавши у темряві, повернулася до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.
Ця битва стала легендарною та символізує патріотизм і самопожертву молоді в боротьбі за Українську Незалежність. Подвиг під Крутами — приклад для багатьох наступних поколінь.
Так, під час повномасштабного вторгнення росії молоді люди стали одними з перших, хто взяв до рук зброю, щоб захистити майбутнє рідної країни. Вони вступали до лав ЗСУ, часто не маючи бойового досвіду.
Молодь була і залишається однією з рушійних сил, що наближають перемогу України. Як на фронті, так і в тилу.
29 січня – це день жертовності, незламності духу української нації та героїзму справжніх патріотів. Вшановуємо пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути, і низько схиляємо голови перед пам’яттю тих, хто віддав своє життя у боротьбі за незалежну Україну.
Слава Героям! Слава Україні!