Як уберегтись від отруєння чадним газом

Дата: 01.12.2022 14:42

Через масовані обстріли російських окупантів страждає енергетична сфера України, тому українці обладнують будинки генераторами, пічками і іншими нагрівальними приладами. Але, купуючи таке обладнання, важливо розуміти і ризики його використання, бо воно підвищує ризик отруєння чадним газом.

Чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, тому його неможливо ідентифікувати без спеціальних приладів, але він може бути смертельним для людини і впливає на організм навіть у невеликих концентраціях

Чадний газ виділяється під час роботи:

• двигунів внутрішнього згоряння автомобілів та суден,
  • дров’яних/газових/вугільних печей,
  • портативних бензинових генераторів,
  • мийних машин,
  • камінів,
  • вугільних грилів,
  • газових водонагрівачів,
  • гасових обігрівачі тощо.

Поширеними симптомами впливу чадного газу є головний біль, нудота, прискорене дихання, слабкість, відчуття втоми, запаморочення та сплутаність свідомості.

Якщо  ви відчуваєте подібні симптоми і підозрюєте, що причиною їх може бути чадний газ, перш за все – вимкніть усі прилади та відкрийте вікна, щоби впустити в приміщення повітря.

Необхідно надати першу домедичну допомогу постраждалому:

• викликати "швидку" допомогу за номером 103;
  • вивести або винести потерпілого на свіже повітря;
  • розстібнути комір та пояс, покласти постраждалому під голову подушку.

Слід розуміти: реакція на отруєння чадним газом може розвинутися упродовж дуже короткого проміжку часу (навіть кількох хвилин). Люди, які сплять або перебувають у стані алкогольного сп’яніння, можуть отримати смертельне отруєння ще до появи симптомів.

Як уберегтися від отруєння чадним газом?

• не залишайте ввімкнені газові прилади без нагляду;
  • для обігріву помешкання використовуйте лише призначені для цього прилади (до прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення);
  • регулярно перевіряйте газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи на справність;
  • у помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині;
  • не встановлюйте електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні;
  • часто провітрюйте приміщення, в якому є газові прилади;
  • встановить прилад для визначення концентрації чадного газу;
  • не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднана вентиляція;
  • не використовуйте генератор чи будь-які бензинові двигуни на відстані менше 6 метрів від вікон, дверей чи вентиляційних отворів. Використовуйте подовжувач потрібної довжини, щоби тримати генератор на безпечній відстані.

Бережіть себе і своїх рідних!