Грибний сезон: як вберегтися від отруєння
вберегтися від отруєння
Осінь – чудова пора року, яка асоціюється зі збором грибів. В Україні приготування страв з грибів є традиційним, але лікарі оцінюють гриби як продукт, який важко перетравлюється. Тому страви з них можуть вживати лише практично здорові люди.
І в жодному разі гриби не можна споживати дітям! Гриби мають властивості вбирати з землі весь спектр отруйних речовин, як-от ртуть, свинець, цинк, миш’як тощо. Їх вживання іноді закінчується трагічно – отруєнням та навіть смертю. На жаль, наразі в Кіровоградській області вже є перший випадок грибного отруєння. У стані середньої важкості до лікарні потрапив 12-річний житель Олександрійського району після того, як поласував дикорослими печерицями, зібраними власноруч.
Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області вкотре попереджають про небезпеку отруєння грибами та нагадують, що з метою запобігання можливості отруєння необхідно дотримуватись наступних порад:
- Ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте.
- Остерігайтеся пластинчатих грибів.
- Не збирайте старі перезрілі або дуже молоді гриби, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також ті, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.
- Під час посухи гриби краще не збирати взагалі (у спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопчує токсини).
- Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.
- Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.
- Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, які годують груддю.
- Ніколи не застосовуйте ”домашніх “методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібної ложки – вони помилкові. Срібло темніє при взаємодії з амінокислотами, які є як у їстівних, так і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який міститься в усіх грибах. Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювання, головний біль, галюцинації, біль у животі):
- Негайно викликайте «швидку». До її приїзду промийте шлунок 1-2 літрами слабкого розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.
- Навіть при полегшенні стану обов’язково зверніться до найближчого лікувального закладу.
- Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, що потрапила до організму.
Щоб не отруїтися дикорослими грибами, відмовтесь від їх споживання, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, що продаються у магазині. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах, лише на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
І наостанок - ні в якому разі не займайтеся самолікуванням і не намагайтеся "перечекати" - це може бути смертельно небезпечно!