A A A K K K
для людей із порушенням зору
Пантаївська громада
Кіровоградська область, Олександрійський район

Як визнати фізичну особу недієздатною

Дата: 22.04.2021 15:01
Кількість переглядів: 179

ВИЗНАННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ НЕДІЄЗДАТНОЮ

 

Інколи у людей, які страждають на психічні захворювання існує потреба в захисті їх прав, зокрема в оформленні документів в їх інтересах. В такому випадку може з'явитися необхідність у визнанні таких осіб недієздатними та призначенні їм опікуна.

Довідково! Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України).

Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

 

КУДИ СЛІД ПОДАВАТИ ЗАЯВУ?

Заява про визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.

ХТО МОЖЕ ПОДАТИ ЗАЯВУ ПРО ВИЗНАННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ НЕДІЄЗДАТНОЮ?

  • Близькі родичі;
  • Члени сім’ї;
  • Орган опіки або піклування;
  • Психіатричний заклад.

ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ ЗАЯВИ ПРО ВИЗНАННЯ  ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ НЕДІЄЗДАТНОЮ?

У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 3 ст. 297 Цивільного процесуального кодексу України).

До заяви мають бути додані докази такого психічного стану:

  • довідка про стан здоров’я;
  • виписка з історії хвороби.

ЧИ НЕОБХІДНО ПРИЗНАЧАТИ ЕКСПЕРТИЗУ?

Так. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Метою проведення судово-психіатричної експертизи є з’ясування наявності чи відсутності психічного розладу, здатного вплинути на усвідомлення особою своїх дій та керування ними.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ РОЗГЛЯД СПРАВИ В СУДІ?

Справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю:

  • заявника;
  • особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною;
  • представника органу опіки та піклування.

Увага! З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Судові витрати, пов’язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

НАСЛІДКИ ВИЗНАННЯ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ НЕДІЄЗДАТНОЮ:

1.суд, ухвалюючи рішення про визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй опікуна;

2.недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-який правочин;

3.правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун;

4.відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун (стаття 1184 Цивільного кодексу України).

ЧИ МОЖЛИВО ПОНОВИТИ ЦИВІЛЬНУ ДІЄЗДАТНІСТЬ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ?

За заявою опікуна або органу опіки та піклування суд поновлює цивільну дієздатність фізичної особи, яка була визнана недієздатною, і припиняє опіку, якщо буде встановлено, що внаслідок одужання або значного поліпшення її психічного стану у неї поновилася здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (ч. 1 ст. 42 Цивільного кодексу України).

Увага! Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Для продовження юридичного статусу недієздатності фізичної особи необхідно після набрання законної сили судовим рішенням (про визнання недієздатності) кожен раз до закінчення строку дії рішення суду звертатися до відповідного суду, який прийняв зазначене рішення, з клопотанням про продовження його строку дії. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення.

ФАЙЛ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь